Францускиот сериски убиец Чарлс Собрај пуштен на слобода

Францускиот сериски убиец Чарлс Собрај пуштен на слобода

Францускиот сериски убиец Чарлс Собрај кој беше одговорен за убиство на повеќе од 20 луѓе низ Азија во 1970-те и 1980-те, денеска беше ослободен од затвор во Непал откако одлежани 19 години.

Собрај беше изведен од Централниот затвор во Катманду со полициски автомобили денеска попладне по локално време и одведен во Одделот за имиграција во Непал.

Неговиот адвокат изјави дека неговиот клиент ќе се врати во Франција.

Врховниот суд на Непал во средата нареди негово ослободување од затвор, наведувајќи го неговото здравствена состојба и возраста како причини за неговото ослободување.

Собрај од 2003 година ја издржуваше казната во строго обезбедуван затвор.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy