Фудбалерите одиграа нерешено против Бугарија во Разград

Фудбалерите одиграа нерешено против Бугарија во Разград

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби 1:1 на гости против Бугарија во Разград, на отворањето на новиот циклус во Лигата на нации. Кирил Десподов донесе предност за Бугарите во 13.минута, а израмни Милан Ристовски со погодокот во 50.минута од натпреварот.

Македонија нападна од почетокот, притиснаа кон голот на противникот, но остави многу простор во позадина, а Бугарија тоа знаеше да го казни. Во 13.минута изведе противнапад, а Кирил Десподов ја доведе Бугарија во водство од 1:0.

Енис Барди можеше да израмни, но неговата „бомба“ заврши во главата на потивничкиот голман.

Сепак, Македонија изрмани на 1:1 на почетокот на второто полувреме. Елмас влезе во шеснаесетникот и создаде проблеми за бугарската одбрана, а топката дојде до Милан Ристовски кој успеа да го матира Михаилов во 50.минута.

Езгјан Алиоски упати одличен шут од далечина, но Михаилов спречи пресврт за Македонија, само неколку минути подоцна. Сепак, остана 1:1 до крајот, иако се случи драма во самата завршница. Судијата Пињар покажа пенал за Бугарија, поради наводно играње со рака на Муслиу, но откако ја прегледа ВАР-снимката, сепак, ја поништи одлуката.

Следниот предизвик за Македонија во Лигата на нации е натпреварот на гости против Гибралтар на 5.јуни.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy