Германски медиуми: Никој да не се изненади ако Грција и Турција започнат војна

Германски медиуми: Никој да не се изненади ако Грција и Турција започнат војна

Откако Турција започна со потрага по наоѓалишта на гас во источниот Медитеран, во областите во кои Кипар или Грција сметаат дека имаат право на експлоатација, а Грција најави проширување на својот економски појас од 6 на 12 милји во Јонското море, турскиот потпретседател Фуат Октаи истакнал дека тоа е причина за војна, а турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу го насочил вниманието на релевантната одлука на турскиот парламент.

Уште во 1995 година, турскиот парламент го наведе проширувањето на грчките територијални води во Егејското Море како причина за војна. Ако тоа се случеше, Егејското Море ќе станеше грчко море поради бројните острови. Анкара тогаш може да започне војна без да бара ново одобрување од парламентот, забележува „Берлинер цајтунг“.

„Контроверзиите се засилија откако наоѓалиштата на природен гас беа на истокот на Средоземното море и откако Турција потпиша договор со Либија кон крајот на 2019 година за разграничување на областите што им припаѓаат на Медитеранот, кои Грција ги смета за ништовни“, се потсетува Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Турција демонстративно започна воена вежба во источниот Медитеран во саботата. Тоа е вежба за стрелање во областа помеѓу јужниот турски град Анамур и северен Кипар, и ќе трае до 11 септември, според Анкара, објави ФАЗ.

„Suddetusche Zeitung“ разговарал со Неле Мац-Лак, професор по меѓународно поморско право, кој потсетил дека Турција никогаш не се придружила на Конвенцијата на ООН за морското право од 1982 година и заклучил:

Позицијата на Турција не е толку лоша како што често се претставува. Но, таа е послаба од онаа на Грција. Можеби Анкара сега ги зголемува надежите дека Атина на крајот ќе се вклучи во споделувањето ресурси. Тоа би можело да биде корисно за Турција и тоа би била можност да се надмине сегашниот ќор-сокак на мирен начин, рекол професорот Неле Мац-Лак од Кил.

Истиот весник објави и коментар под наслов „Слепа солидарност“ во кој авторот Томас Авенариус ја критикувал позицијата на Европската унија: „Конфликтот околу полињата за гас во Медитеранот не го поттикнува само Турција“.

Гледано на море, Грција води политика на максимализам што нема никакво покритие во меѓународното право. Атина испраќа воени бродови таму, одржувајќи вежби за својата флота. Како членка на ЕУ, Грција сè уште може да биде сигурна во „целосната солидарност меѓу Германија и ЕУ“, како што изјави министерот за надворешни работи Хајко Мас за време на неговата неуспешна мисија за медијација. И кога францускиот претседател Макрон продолжува да ја игра улогата на Наполеон 2.0, испраќајќи воени бродови и изјавувајќи дека Турците сè уште разбираат „јасен јазик“, никој не смее да се изненади ако пукањето наскоро започне на Медитеранот, предупредува „Suddetusche Zeitung“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds