Го јадете секое утро истиот доручек? Таа навика треба да продолжите да ја негувате: Помага при слабеење, а може и да заштедите!

Го јадете секое утро истиот доручек? Таа навика треба да продолжите да ја негувате: Помага при слабеење, а може и да заштедите!

Едно јаболко на ден го држи докторот подалеку. Така вели една стара поговорка, но што е со, на пример, чинија јајца или чаша јогурт секој ден за појадок? Можеби некому може да му звучи досадно повторувањето на истото јадење за појадок, но оваа навика може да ве направи поздрава личност, пишува Živim.gloria.hr.
Ќе имате повеќе време
Колку минути (а за некои можеби и часови) ви требаат само да одлучите што да јадете за појадок? Можеби не ви изгледа така, но да одлучите за нешто може да ви одземе многу подолго отколку што мислите. Кога јадете ист појадок секој ден, ќе го направите тоа автоматски, како да носите униформа. Нема да губите време да одлучувате и веројатно ќе го подготвите побрзо, можеби дури и претходната вечер за да не мора да се грижите за тоа наутро.
Му дозволувате на мозокот да се фокусира на поважните работи
Дали некогаш сте се запрашале зошто Стив Џобс секогаш носеше црна долчевита или зошто Марк Цукерберг обично носи сиви тонови? Ова е затоа што ги прави попродуктивни. Фактот дека не мора да размислувате што ќе облечете или јадете за појадок тој ден ви овозможува да се фокусирате на поважните работи што треба да ги правите во текот на денот.

На вашето тело никогаш нема да му истече првата дневна доза на хранливи материи
Ако вашиот омилен појадок е сад со житни култури, едноставен омлет или чаша свежо овошје, ќе го наполните вашето тело со здрава храна. Овие се примери на појадок богат со хранливи состојки и се одлични за започнување на денот бидејќи можат да ви помогнат да бидете посилни и поенергични во текот на целиот работен ден, а тоа сигурно не е случај ако денот го започнете само со шолја кафе.
Може да се ослободите од неколку килограми вишок
Истражувањата покажаа дека јадењето иста храна секој ден може да ви помогне да изгубите тежина. Имено, кога јадете иста храна секој ден, имате подобра контрола над она што го внесувате во вашето тело и така можете да избегнете ненадејни скокови на шеќер во крвта и маснотии. И, потоа тоа може да доведе до намален внес на калории и губење на тежината.
Ќе потрошите помалку на храна
Ако јадете житарки за појадок, ќе ви требаат пари само за житни култури, млеко и малку шеќер или мед. Да знаете што ќе јадете секој ден ви овозможува да направите попрецизна листа за купување, а тоа, според експертите, е најдобриот начин да заштедите. Наскоро ќе забележите дека со помалку разновидност на вашата чинија, повеќе пари доаѓаат и во вашиот паричник.
Ќе добиете рутина
Повторувањето нешто секој ден со текот на времето станува навика, а добрите навики се оние што ни требаат да бидеме успешни во сè што ќе започнеме. Нешто едноставно како консумирање јајца за појадок на дневна основа може да направи чуда при прилагодување на вашето тело и ум да усвојат и други добри навики. Актерката Џенифер Гарнер се држи до своето смути за појадок од 2018 година и ова и помага да остане во форма и редовно да го снабдува своето тело со квалитетни хранливи материи.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds