Го загушила сопственото новороденче и го фрлила во контејнер- Дваесетгодишна Србинка го згрози регионот

Го загушила сопственото новороденче и го фрлила во контејнер- Дваесетгодишна Србинка го згрози регионот

Дваесетгодишна жена од Пријеполjе, Србија која е осомничена дека ја пред два дена откако се породила во нејзината куќа, го убила бебето и го фрлила во контејнер, го признала делото.

Според информациите од полицијата во Пријепоље, мајката вчера на попладнето на сослушувањето изјавила дека го задушила новороденчето ставајќи го во торба, а потоа го оставила во контејнер. Таа рече дека во тоа време била сама во куќата и дека никој не и помогнал оваа недела.

Претходно, со обдукција  на телото на бебето се утврди дека бебето е родено живо и дека смртта настапила со задушување, по што мајката била осомничена за тешко убиство. Таа доби наредба да биде задржана во притвор иако се уште беше на лекување, а по напуштањето на болницата и испрашувањето во Пријепоље, беше однесена во Ужице, каде судијата за претходната постапка на Високиот суд денес ќе одлучи дали ќе биде задржана .

Осомничена за тешко убиство, придружувана од нејзината мајка, во средата наутро се јавила на лекар, жалејќи се на гинеколошки проблеми. Лекарите веднаш утврдиле дека таа се породила, најверојатно дома, што таа првично го негирала. Подоцна рекла дека го оставила детето во соседството.

Полицијата веднаш била известена за сè, по што започнала потрагата по бебето. бебето било пронајдено во контејнер, во близина на куќата во која живее мајката. Веднаш била пренесена во болницата, каде лекарите можеле само да констатираат смрт.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds