Голем судир меѓу мигрантите и полицијата во Сараево, има и повредени (ВИДЕО)

Голем судир меѓу мигрантите и полицијата во Сараево, има и повредени (ВИДЕО)

Силни полициски сили морале да интервенираат вечерва за да ги смират инцидентите што избувнаа во еден од центрите за прием на илегални мигранти во околината на Сараево, додека неколку се повредени.

Ова го потврдил портпаролот на сараевската полиција, Мирза Хаџиабдиќ.

Тој рече дека најмалку двајца полицајци и еден вработен во Меѓународната организација за миграција (ИОМ), која управува со прифатниот центар, се повредени во судирите предизвикани од мигрантите во кампот Блажуј.

Мигрантите оштетиле и неколку полициски возила, а фотографиите што ги пренеле локалните медиуми покажуваат превртени автомобили со искршени стакла. Инцидентите имале такви размери што припадниците на специјалните полициски единици морале да интервенираат со кучиња.

Полицијата потврдила дека неколку мигранти биле приведени за насилно однесување и се водат истраги.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds