Горивата со нови цени од полноќ

Горивата со нови цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ.

Минатата недела РКЕ донесе одлука со која ги зголеми малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,39 % во однос на Одлуката од 31.05.2021 година.

Малопродажните цени бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемија за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголеми за 1,00 денар/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголеми за 1,008 ден/кг и сега изнесува 34,889 ден/кг.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds