Градоначалникот Мерко го осуди нападот во Виена и изрази сочувство до семејството на убеиеното момче од Велешта

Градоначалникот Мерко го осуди нападот во Виена и изрази сочувство до семејството на убеиеното момче од Велешта

Градоначалникот на Струга, Рамис Мерко, го осуди терористичкиот напад што се случи во Виена.

-Секое насилство е за осуда. Ова што и се случи на Виена може да се случи на секој од нас. Многу ми е жал што на целиот овој хаос што се случува во светот со Корона вирусот, Австрија дополнително се соочи со трагедија.

Овој настан не може да се одмине туку – така, ова треба да биде будење за нас по кое ќе покажеме солидарност и заедно да се бориме против било каков вид на насилство. Никој нема право да одзема живот заради лични каузи и овој напад не познава националност, вера ни државјанство.-напиша Мерко

Во својата објава тој изрази  длабоко сочувство за загинатите во овој терористички напад, посебно за семејството на починатиот од село Велешта, Струга.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds