Грција со 10 милијарди евра го ублажува „енергетскиот шок“ на своите граѓани

Грција со 10 милијарди евра го ублажува „енергетскиот шок“ на своите граѓани

Иако веќе плаќа 9 милијарди евра за субвенционирање на сметките за електрична енергија за домаќинствата и деловните субјекти, грчката влада на Нова демократија реши да вложи уште дополнителни 840 милиони евра помош. Министерот за енергетика Костас Скрекас ја објави оваа најава бидејќи зимата почна, а владата се соочува со тешка кампања за реизбор во 2023 година и трупа пари за да избегне домаќинствата да станат студени и темни.

Поддршката – двојно повеќе од субвенциите доделени во декември – ќе биде финансирана со ненадеен данок на производителите на електрична енергија и правата за емисија на јаглерод, рече Скрекас, иако лидерот на големата опозициска СИРИЗА Алексис Ципрас рече дека тоа е „точно оданочување“.

Ципрас рече дека иако се очекува рафинериите да имаат 3 милијарди евра вишок профит до крајот на 2022 година, нивното оданочување од страна на владата „ќе се заснова на најнискиот именител што го предлага Европската унија и ќе биде регистриран како расход , не данок“, велат од Атина.

Грција издвои пари оваа година за да им помогне на домаќинствата и деловните субјекти да ги платат сметките за струја, гас и гориво за парно, кои скокнаа по скокот на цените на енергијата по војната во Украина, објави Ројтерс и за новата субвенција.

За корисниците кои користат до 500 киловат часови електрична енергија месечно – што сочинува околу 90 отсто од домовите – субвенцијата ќе достигне 330 евра по мегават час, апсорбирајќи до 87 отсто од зголемувањето, рече Скрекас. Околу 700.000 домаќинства кои користат гас, исто така, ќе добиваат месечна субвенција од 20 евра по мегават час за да се справат со зголемените трошоци на таа стока.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy