Грција треба да ги демилитаризира островите или Турција може да го оспори нивниот суверенитет, предупредува Чавушоглу

Грција треба да ги демилитаризира островите или Турција може да го оспори нивниот суверенитет, предупредува Чавушоглу

Грција мора да ја повлече својата војска од островите во Егејското Море или Турција „ќе ги преземе работите понатаму“, предупреди во четвртокот министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, додавајќи дека Анкара е подготвена да го оспори нивниот суверенитет.

„Ние не блефираме. Ако Атина не се придржува, ќе ги преземеме работите понатаму“, им рече Чавушоглу на новинарите при лет назад од посетата на Ерусалим и на Западниот Брег.

„Против меѓународното право е Грција да го откаже статусот на островите што и беа условно дадени во рамките на мировните договори од Лозана од 1923 година и Париз од 1947 година. Без оглед на причината што ќе ја најде Грција, нејзиното оправдување не е валидно. Кои беа условите? Нема да ги вооружува овие острови. Грција ги вооружува од 1960 година, затоа велиме дека ако не попушти, ќе започнеме дебата за нивниот суверенитет“, рече Чавушоглу.

Коментарите на Чавушоглу се последната остра ескалација на реториката што произлегува од Анкара по неодамнешната посета на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис на Вашингтон, каде што тој се осврна на се поагресивното однесување на Турција.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy