Херојот на Хрватска пред неколку години беше близу аматерски фудбал

Херојот на Хрватска пред неколку години беше близу аматерски фудбал

Погодокот што го постигна Петковиќ е најважен во кариерата на 28-годишниот напаѓач на Динамо Загреб за хравткиот фудбалер. Интересно е дека овој офанзивец пред само неколку години беше на прагот да заврши меѓу аматерскиот фудбал.

Уште како тинејџер Бруно заминал во Италија да ја гради кариерата, а прва станица му е младинскиот тим на Катанија. од 2013 до 2016 година е член на Катанија, но како позајмен игра е дел и од Варезе, Реџијана и Виртус. Потоа една сезона е дел од Трапани. Сите овие клубови се далеку од италијанската елита.

Петковиќ се обиде да се докаже и во Верона и Болоња, но не успеа, па во 2019 годна се врати во Хрватска и потпиша за Динамо Загреб. Со овој трансфер не само што Петковиќ ја спаси кариерата, туку го покажа целиот свој квалитет и стана репрезентативец на Хрватска. Во дресот на Коцкестите одигра 27 меча и постигна седум гола, а сигурно овој против Бразил ќе го памти засекогаш.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy