Хорор во викендицата на Веља невоља: Крв на жртви насекаде, на sидовите, во кујната, гаражата а највеќе Бањата

Хорор во викендицата на Веља невоља: Крв на жртви насекаде, на sидовите, во кујната, гаражата а највеќе Бањата

Траги од крв, најверојатно на мажите што кланот на Веjко Беливук наводно ги донел во куќата на ужасот, откриле истражителите на подовите, sидовите, фрижидерот, мебелот, радијаторите, во кујната, гаражата, влезната врата и најмногу во бањата.

Куќата на теророт во населбата Ритопек кај Белград, каде што, како што се сомнева, членовите на криминалната група на Велјко Беливук и Марко Миjковиќ донеле намамените жртви, а потоа и брутално ги убивале, ја крие тајната на ликвидацијата на најмалку четири мажи. Како што дознава Курир.рс, истражителите се сомневаат дека на ова место биле убиени многу повеќе, а бројни траги од ДНК кои биле откриени низ целата куќа биле испратени на вештачење со цел да се утврди кој друг бил во тој објект од списокот на 12 мистериозно исчезнати лица.

Сефови и видео надзор

Потрагата по остатоците на исчезнатите, но и трагите по кои уапсените би можеле да бидат испратени на доживотен затвор, започна истата вечер кога на почетокот на февруари кога беа ставени лисици на рацете на членови на оваа криминална група.

Полицијата упаднала во куќа во Ритопек кај Ливадице и пронашла сефови, најсовремен видео надзор што го користела полицијата и препознава дури и лица, но следел вистински шок кога во речиси сите простории во куќа од речиси 300 квадрати пронашле крв.

– Куќата не беше опремена со многу мебел, внатрешноста беше полупразна. Нејзин сопственик е Владо Драганиќ, член на групата, кој ја даде оваа куќа на криминална група за брутално убиство. Во него веднаш се пронајдени оклоп, палки, ножеви, електричен шокер, хируршки ракавици, големи пластични кеси, но и делови од гардеробата – открива соговорникот на Курир.

Потрагата траеше со денови и ноќи, а она што се најде во неа несомнено укажува на тоа што се случувало зад високите sидови.

– Куќата има три нивоа, приземје, прв кат и поткровје, што сè уште не е завршено. Во дворот има помошни објекти, но и бунар – соговорникот на Курир опишува како изгледа внатрешноста на зградата, која сè уште ја обезбедува полицијата.

И плочки на анализа

Траги од крв, додава тој, биле пронајдени на скоро сите подови и sидови, а повеќето биле во бањата. Токму поради тоа, постои сомневање дека жртвите биле мачени во други простории, и дека потоа биле исечени на парчиња во бањата за да се ослободат од телата, кои не се пронајдени до денес.

– Има траги од крв на sидовите на дневната соба, во кујната, на мебелот, радијаторите, на  ѕидовите и подовите на спалната соба, во гаражата, на влезната врата – соговорникот на Курир открива морничави детали и забележува дека траги од крв биле пронајдени дури и на ладилникот.

Парчиња мебел, рачки, па дури и керамички плочки беа испратени на ДНК анализа.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds