Храна која никако не треба да ја јадете навечер – ќе ви го уништи желудникот, а предизвикува и болки во телото

Man Taking Food From Fridge

Храна која никако не треба да ја јадете навечер – ќе ви го уништи желудникот, а предизвикува и болки во телото

Првото правило до кое што треба да се придржуваме е кога нешто ќе ни се јаде навечер да не јадеме премногу.

Одредени намирници можат да го преоптеретат желудникот, да предизвикаат болки и да го променат нашиот сон. Оваа храна треба да избегнувате да ја јадете во текот на ноќта.

На желудникот вообичаено потребни му се три часа за да ја обработи храната и таа да дојде до цревата, па јасно е дека оброците во доцните часови се лоша идеја.

Еве што треба да избегнувате:

Мрсна храна

Заборавете на сладолед, колачи, хамбургери и сите намирници кои што содржат голема количина маснотии затоа што желудникот ќе делува исто како да сте внеле алкохол. Добро е да се јадат масти, но во умерени количини, а оваа храна може да предизвика чувство на тежина во стомакот, а неретко и болки.

Чоколадо

Освен големиот удел на маснотиите, таа содржи и кофеин кој што се наоѓа во какаото.

Кисели намирници

Околу 10 отсто од младите луѓе патат од рефлукс, а многумина не знаат дека причината за тоа би можеле да бидат киселите намирници кои што ги јадат навечер. Вообичаен симптом е непријатно чувство во задниот дел од грлото, но исто така и во градите. 

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds