Храна што треба да ја избегнувате ако сакате здрава, сјајна и чиста кожа: Внимавајте на овие намирници

Храна што треба да ја избегнувате ако сакате здрава, сјајна и чиста кожа: Внимавајте на овие намирници

Можете да обезбедите правилна и целосна нега на кожата само ако подеднакво се грижите за препаратите што ги користите и за храната што ја внесувате во телото.

Денес се достапни многу различни производи за нега на кожа. Кога ќе влезете во продавница, ќе наидете на бројни серуми, креми, масла, маски, ампули, тоници… Но, колку и да се грижите за вашето лице и тело, одредени материи кои и се потребни на вашата кожа може да се обезбедат само одвнатре – тоа е, преку правилна исхрана.

Некои видови храна, многу повеќе од другите, може да имаат штетен ефект врз изгледот и здравјето на вашата кожа.

Преработено месо

Премногу преработено месо може да биде исклучително штетно за вашата кожа бидејќи содржи големи количини на нитрати и натриум. Овде, неславното прво место го зазема брзата храна како хамбургери, виршли, колбаси итн. Чипсот е подеднакво штетен – консумирањето на оваа популарна закуска лесно може да доведе до дехидратација и сува кожа, но и до појава на темни кругови околу очите.

Алкохол

Прекумерната количина на алкохол е штетна и за вашето тело и кожа бидејќи предизвикува дехидратација и сушење, го забрзува процесот на стареење и појавата на брчки.

Млечни производи

Млечните производи не се најдобриот избор ако се обидувате да постигнете здрав изглед на кожата. Овие производи можат да предизвикаат зголемено ниво на инсулин и се честа причина за појава на акни.

Сепак, постојат многу здрави замени што можете да ги земете во предвид, вклучувајќи растително млеко и други производи кои не содржат високи нивоа на маснотии.

Кога станува збор за производи кои се исклучително здрави за нашата кожа, се издвојуваат некои видови риба, кафеав ориз и јаткасти плодови.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy