И покрај санкциите на ЕУ, српскиот претседател обезбеди договор за гас со Путин

И покрај санкциите на ЕУ, српскиот претседател обезбеди договор за гас со Путин

Додека беснее војната во Украина, српскиот претседател објави дека обезбедил „исклучително поволен“ договор за природен гас со Русија за време на телефонскиот разговор во неделата со неговиот руски колега Владимир Путин.

Српскиот претседател Александар Вучиќ одби експлицитно да ја осуди руската инвазија на Украина, а неговата земја не се приклучи на западните санкции против Москва – една од неколкуте во Европа, вклучително и Белорусија и соседна Босна.

Националниот авиопревозник на земјата Ер Србија е исто така меѓу неколкуте на континентот што сè уште има летови до Русија.

Вучиќ тврди дека сака да ја одведе Србија во Европската унија, но последниве години ги цементира врските со Русија, негов долгогодишен сојузник.

Договорот за гас најверојатно ќе биде потпишан за време на посетата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на Белград на почетокот на јуни – ретка посета на висок функционер на Кремљ на европска земја од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Србија е речиси целосно зависна од рускиот гас, а нејзините главни енергетски компании се под руска мнозинска сопственост.

„Она што можам да ви го кажам е дека се договоривме за главните елементи кои се многу поволни за Србија“, изјави Вучиќ на новинарите.

„Се договоривме да потпишеме тригодишен договор, што е првиот елемент од договорот кој многу и одговара на српската страна.

Не е јасно како Србија би го добила рускиот гас доколку ЕУ одлучи да го прекине руското снабдување што патува преку нејзините земји-членки. Русија веќе го прекина извозот на гас за членките на ЕУ Финска, Полска и Бугарија.

ЕУ како целина набрзина го намалува своето потпирање на руската енергија по инвазијата и е подготвена да разговара за начините понатаму да го стори тоа и да се слушне од украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на лидерскиот самит што започнува во понеделник.

И покрај извештаите за злосторствата во Украина поради инвазијата, Вучиќ и другите српски лидери се жалат на притисокот од Западот да се приклучат на санкциите против Русија.

Српските власти велат дека балканската земја мора да се спротивстави на таквиот притисок, дури и ако тоа значи напуштање на целта за пристап во ЕУ.

За време на 10-годишното владеење на Вучиќ, Србија одржува блиски врски со Путин и Москва, како и со Кина.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy