И во Србија постои розово езеро (фото)

И во Србија постои розово езеро (фото)

Оваа не е ниту Мексико, ниту Сенегал… Многу блиску до Македонија постои розово езерце кое е и лековито и фотогенично.

Јована Квржиќ е блогерка за патувања од Србија, која крстосуваше низ најубавите дестинации од целиот свет, но по појавата на корона вирусот почна да ја истражува Србија.

На својот Инстаграм профил таа постојано прикачува фотографии од интересни дестинации од својата татковина, а последната објава ѝ е посветена на термалната бања Пачир, која се наоѓа на 30 километри од Суботица и интересно е што водата во езерцето е розова во текот на месеците јули и август поради одреден вид на алги кои растат таму.

Покрај тоа што ова езерце е одлично за фотографирање, водата во него е лековита и помага за јакнење на имунитетот и за низа болести.

Објавата на Јована Кврзиќ:

Уште фотки од термалната бања Пачир:

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds