Идеја за десерт: Чоколаден колач, готов за 5 минути

Идеја за десерт: Чоколаден колач, готов за 5 минути

Потребни состојки:

4 лажици брашно

4 лажици шеќер

Половина лажичка прашок за печиво

2 лажици какао

1 јајце

3 лажици масло

3 лажици млеко

1 шолја за чај

Начин на подготовка:

Во шолја ставете брашно, шеќер, какао и прашок за печиво и промешајте. Додајте јајце и повторно промешајте. Сипете го маслото и млекото и промешајте да не останат грутки. Ставете ја шолјата во микробранова печка и правете го колачето 4 минути.

Откако ќе биде готово извадете го, оставете го 2-3 минути да се излади, прелијте со сладолед, фил, џем и послужете.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds