Има (најмалку) 4 ЧУДЕСНИ МОЌИ: Кој се треба да користи коприва и зошто?

Има (најмалку) 4 ЧУДЕСНИ МОЌИ: Кој се треба да користи коприва и зошто?

Ова растение е многу отпорно на сите временски услови, а познато е по своите листови кои „пецкаат“.

Ова навидум непријателско растение е всушност вистински пријател на човекот. Лечи многу болести, а помага и во чистење на телото од токсини.

Копривата како лек

Копривата е полна со корисни хранливи материи, кои можат да ни помогнат да ги отстраниме токсините, мастите, хемикалиите од нашето тело на сосема природен начин. Ја подобрува работата на лимфниот систем така што му помага на телото да го исфрли вишокот течност.

Исто така го стимулира искористувањето на хранливите материи и ја стимулира работата на дигестивниот систем. Затоа не дозволува таложење на токсини во дигестивниот тракт.

Помага во бременоста

Копривата е верен сојузник на жените. Се препорачува за време на бременоста, но и по породувањето бидејќи спречува прекумерно крварење и делува како коагулант.

Копривата исто така го стимулира производството на млеко и ја олеснува лактацијата. Чајот од коприва може да помогне и во намалување на менструалните грчеви.

Čorba od kopriva, Koprive, Kopriva, Čorba

Ја подобрува циркулацијата

Комбинацијата на витамин Ц и железо го стимулира производството на црвени крвни зрнца, а со тоа ја зголемува циркулацијата. Чајот од коприва ја зголемува количината на кислород во телото и го подига нивото на енергија. Се препорачува и за луѓе кои страдаат од анемија, како и за оние кои често се чувствуваат уморни.

Има антиинфламаторна моќ

Копривата позитивно влијае на луѓето кои патат од ревматоиден артритис и хронични болки во мускулите. Се препорачува и за третман на гихт.

Kopriva

Копривата во борбата против алергиите

Многумина знаат дека копривата е исклучително здрава, но малкумина знаат дека во светот долги години се користи како лек против алергии. Одредени комбинации на екстракти од коприва може значително да ги намалат алергиските реакции кај децата и возрасните. Го олеснува и дишењето, позитивно делува на белите дробови и им помага на луѓето кои страдаат од астма.

Копривата може да се користи во свежа форма, за подготовка на супи и други вкусни јадења. Сушените делови од растението, семките, лисјата и корените се користат за подготовка на чај, тинктура, мелем.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds