Иранскиот претседател Хасан Рохани повика муслиманските земји да се обединат против Израел

Иранскиот претседател Хасан Рохани повика муслиманските земји да се обединат против Израел

Во телефонскиот разговор со катарскиот емир Шеик Тамим бин Хамад Ал Тани, иранскиот претседател ја истакна потребата од единство и соработка меѓу исламските земји во одбрана на палестинскиот народ.

„Неопходно е исламските земји да соработуваат едни со други со цел да го бранат палестинскиот народ и слободата на земјата и да се спротивстават на агресијата на ционистичкиот режим и непријателските и расистички акции, на кои бевме сведоци во последните денови за време на светиот месец Рамазан “, рече Рохани.

Повикувајќи се на Палестина како дел од исламскиот свет, Рохани додаде: „Нападите и агресиите на ционистичкиот режим врз палестинскиот народ и Газа мора веднаш да бидат запрени и повеќе не смееме да дозволуваме угнетување на народот“.

Наведувајќи дека синергијата на исламските земји со Палестина е клучна цел, претседателот рече: „Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) треба да има поактивна улога во последните настани во Палестина, бидејќи беше создадена пред се за да им се обрати на Палестинците во кризата и џамијата Ал-Акса.“

Емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамад бин Калифа ал-Тани, го пофали ставот на Исламската Република Иран за последните случувања и конфликти во Палестина и рече: „ Осудувајќи го брзото прекинување на нападите врз Палестинците, Катар ги има истите ставови со Иран и повикува на ефективна улога на ОИЦ во овој поглед.“

Палестинците низ Палестина, вклучително и земјите окупирани во 1948 година, беа под брутални напади на израелските безбедносни сили и војската, како и екстремистички Евреи. Во текот на изминатите неколку дена, додека израелската армија истрела ракети и проектили кон станбените области во Појасот Газа, толпа израелски десни екстремисти организираа антипалестински маршеви извикувајќи расистички пароли како „смрт за Арапите“. Израелски екстремисти нападнаа и Палестинци кои живеат во земјите окупирани во 1948 година. Во еден случај, овие екстремисти нападнаа човек во близина на Тел Авив кога веруваа дека тој е Арап.

Снимките од инцидентот беа емитувани на телевизија во средата вечерта. Шокантни слики покажуваат човек насилно исфрлен од автомобил и претепан од толпа од десетици луѓем додека не ја изгуби свеста, објави „АФП“, додавајќи дека нападот, пренесен од јавниот радиодифузер „Кан“, се случил на шеталиштето покрај морето Бат Јам, јужно од Израелски трговски главен град Тел Авив.

„Жртвата на линчот е сериозно повредена, но стабилна“, се вели во соопштението на болницата „Ичилов“ во Тел Авив, без да се открие неговиот идентитет.

Иран ги осуди израелските злосторства против Палестинците и го пофали нивниот отпор кон израелскиот вооружен режим.

„Херојскиот одговор на групите за отпор против ционистичкиот режим покажа дека тврдењата за непобедливоста на Железната купола се лажни лаги“, рече иранскиот министер за надворешни работи Мухаммед Џаавад Зариф за време на состанокот со водачот на фронтот на отпорот со седиште во Дамаск, според „Прес ТВ“.

Тој вети непоколеблива поддршка на Иран за палестинската нација. „Ние стоиме со палестинскиот народ и горди сме што ја плативме цената за оваа позиција, исто како што плаќа и Сирија за поддршка на отпорот на палестинскиот народ“, рече Зариф.

За време на престојот во Дамаск, главниот ирански дипломат телефонски разговараше и со Зијад ал-Нахалах, генералниот секретар на палестинскиот исламски џихад (ПИЈ) во Бејрут.

Во телефонски повик во средата, Зариф ја истакна постојаната поддршка на Иран за народот и отпорот на Палестина, се вели во соопштението на иранското Министерство за надворешни работи.

Тој ги опиша трпеливоста и отпорот на палестинскиот народ како гордост и ја изрази подготвеноста на Иран да го поддржи палестинскиот народ и отпорот.

Ал Накалех, од друга страна, ја ценеше континуираната поддршка на Исламската Република Иран.

По израелската ескалација на насилството врз Палестинците, Зариф презедол големи дипломатски напори да ја спречи израелската агресија. Тој разговарал со палестинските лидери, како и со некои од неговите колеги во регионот.

Минатиот понеделник навечер, Зариф разговарал со шефот на политичкото биро на Хамас, Исмаил Ханиех, кој го информирал иранскиот министер за надворешни работи за најновата состојба на окупираните територии и нападите од узурпирачкиот ционистички режим врз Палестинците и палестинскиот народ, кои се спротивставуваат на силите со сите нивната моќ.

За време на телефонскиот повик, Хание побарал и од министерот за надворешни работи Зариф да го поддржи отпорот на Иран кон палестинскиот народ.

Иранскиот министер за надворешни работи, пак, ја потврди солидарноста на Иран со угнетениот палестински народ и ги осуди узурпаторските и остри мерки на ционистичкиот режим против палестинскиот народ, како и неговиот напад врз џамијата Ал-Акса..

Зариф ја повтори поддршката на Иран за легитимните права на палестинскиот народ и палестинските работи.

Ханиее известуваше и за консултациите со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, за поддршка на отпорот на палестинскиот народ ,во Обединетите нации и Организацијата за исламска соработка (ОИЦ).

Неколку часа претходно, Зариф разговараше со неговиот турски колега за најновиот статус на Кудс и настаните во окупираните територии.

Во телефонскиот повик, двајцата министри за надворешни работи исто така се согласија дека доколку Советот за безбедност на ООН не донесе ефикасна одлука на средбата која требаше да се одржи вчера, за узурпаторската агресија на ционистичкиот режим, Иран и Турција ќе го продолжат прашањето во рамките на Генералниот договор на Обединетите нации Собрание и вонреден состанок на Извршниот комитет на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ).

Зариф и Чавушоглу, исто така, ја истакнаа потребата од блиски консултации меѓу Техеран и Анкара во врска со ова.

Во вторникот, група од над 200 ирански пратеници ги повика Палестинците да го продолжат својот отпор против Израел, велејќи дека отпорот е единствениот начин да се спротивстави на израелскиот режим.

„Отпорот е единствениот начин да се спротивстави на израелскиот криминален режим, а групите за отпор ќе ја бранат палестинската кауза со максимална подготвеност и сила до целосното ослободување на историската Палестина од река до море“, велат пратениците во изјавата за „Прес ТВ“.

Во соопштението се вели дека израелскиот режим се бори со „внатрешен политички ќор-сокак и кревка безбедносна состојба“ благодарение на будењето на муслиманските народи, трпеливоста и отпорот на палестинскиот народ и подготвеноста на силите на отпорот.

Во соопштението се додава: „Продолжувањето на злосторствата на ционистичкиот непријател, секако ќе значи продолжување на борбата за отпор против овој режим на целата окупирана палестинска територија“.

Нагласи дека фронтот на отпор, предводен од силите Кудс на иранскиот корпус за заштита на исламската револуција (ИРГЦ), ќе ја ослободи Палестина од канџите на злобниот израелски режим.

Во соопштението се привлекува вниманието на нападите на израелскиот режим врз џамијата ал-Акса, кршењето на човековите права во окупираните територии и масакрот во Појасот Газа во последните денови од Рамазан и Меѓународниот ден на Кудс, велејќи дека актите на агресијата на режимот во Тел Авив уште еден дамка за срамота во евиденцијата на таканаречените бранители на човекови права и меѓународни организации, особено на Обединетите нации.

Се покажа дека тоа е тишината и неактивноста на ООН и Советот за безбедност во врска со злосторствата на израелскиот режим против палестинскиот народ.

„Европа, како таканаречен застапник за човекови права, замижа пред ова очигледно злосторство. Соединетите држави се исто така соучесници во злосторствата извршени на окупираните територии.“

Извор:„Tehrantimes“„Dubai-Portal“

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds