Италија: 148 смртни случаи од коронавирусот

Италија: 148 смртни случаи од коронавирусот

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Италија се зголеми за 41 лице во изминатите 24 часа и достигна 148, соопшти денеска Агенцијата за цивилна заштита, додавајќи дека заразата и понатаму не покажува знаци на намалување.

Вкупниот број на регистрирани случаи во оваа земја, која е најтешко погодена од новиот вирус во Европа, изнесува 3.858, што е за 767 лица повеќе од вчера.

Заразата се појави пред 14 дена, главно во северниот дел на Италија, меѓутоа, моментно заболени лица има во сите 20 италијански региони.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds