Италија ги олеснува рестриктивните мерки – бројот на заразени опаѓа

Италија ги олеснува рестриктивните мерки – бројот на заразени опаѓа

Италија одлучи да ги ублажи мерките воведени поради коронавирусот, пишува Анадолија.

Имено, италијанските власти најавија одредени мерки откако бројот на заразени во земјата почна да опаѓа. Според новите правила, сега помалку студенти ќе посетуваат учење на далечина, а учениците постари од 12 години кои ја примиле третата доза од вакцината и не се заразени, сепак ќе можат физички да одат на училиште, јавува италијанската новинска агенција Анса.

Се проценува дека новите правила против коронавирусот ќе им овозможат на 600.000 ученици да завршат учење на далечина и да се вратат на училиште.

Владата го укина и ограничувањето од шест месеци на т.н сертификат за супер ковид кој потврдува дека лицето е целосно вакцинирано против КОВИД-19 или било заразено со коронавирус во последните шест месеци.

Владата, исто така, го преполови должината на времето што невакцинираните лица треба да го поминат во карантин по близок контакт со заразено лице од десет на пет дена.

Дополнително, од петок во белите региони каде има низок ризик од инфекција со новиот коронавирус, веќе нема да бидат задолжителни заштитните маски на отворено.

Ноќните клубови ќе можат повторно да се отворат во белите региони во петок. Тие ќе можат да се полнат до 50 отсто, а клиентите ќе треба да имаат потврда за вакцинација или болест и да носат заштитни маски, со исклучок на подиумите и масите.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds