Италија „под клуч“ до мај, сѐ останува затворено!

Италија „под клуч“ до мај, сѐ останува затворено!

Рестриктивните антивирусни мерки ќе останат на сила во Италија до мај, потврди денеска централната влада.

Од понеделник, половина од земјата ќе има таканаречен режим на црвена зона, односно висок ризик од инфекција, затоа ограничувачките мерки се многу слични на оние што се применуваат за време на карантин.

Во втората половина на регионот ќе биде на сила режимот на жолта зона, кој се однесува на областите каде ризикот од инфекција е умерен, пренесува агенцијата Анса.

Мерките се донесени врз основа на анализа на епидемиолошката состојба во изминатите седум дена.

Само во последните 24 часа бројот на заразени надмина 24.000, а 457 лица починаа од инфекција со корона со вирусот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds