Италијанец обвинет за употреба на лажен сертификат за негативен ПЦР тест

Италијанец обвинет за употреба на лажен сертификат за негативен ПЦР тест

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 59-годишен италијански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетиот, на 23 април, се обидел да отпатува преку Меѓународниот аеродром Скопје, прикажувајќи лажен сертификат за негативен ПЦР тест на SARS-CoV-2 вирусот. Иако знаел дека не се тестирал во наведената лабораторија и дека таков документ не му е издаден, тој лажната исправа ја употребил како вистинска пред службените лица на аеродромот.​

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds