Италијанската полиција спречи осомничен од кражба на добитна грепка

Италијанската полиција спречи осомничен од кражба на добитна грепка

Граничната полиција на главниот аеродром во Рим во неделата спречи сопственик на тобако од Неапол да се качи на летот за Канарските Острови, бидејќи бил осомничен дека билетот бил на некој клиент кој го добил во игри на среќа, велат италијанските медиуми.

Човекот не ја пополнил картичката вредна 500.000 евра, но го зел само авионскиот билет за Фуертевентура, еден од шпанските Канарски острови, објави новинската агенција ЛаПрес.

о човекот, кој не е идентификуван, било покрената за истрага поради сомневање дека имал извршено кражба. Човекот, наводно, го грабнал билетот и побрзал со својот моторен скутер, откако клиентот во петокот во Неапол побарал да ја потврди победата, што е главна награда.

Клиентот била постара жена која купила две картички „греби и победи“. Таа побарала од вработената во продавницата да ја потврди победата. Вработената потоа му ја предала картичката на еден од сопствениците на продавницата за последна проверка, велат италијанските вести. Но, наместо тоа, тој наводно ја чувал картичката и тргнал со својот мотор скутер низ Неапол.

За да спречат некого од нелегално внесување на готовина, властите во италијанската даночна канцеларија, која ја спроведува операцијата „гребете и освојте“, го замрзнаа целиот блок од броеви на картички што беа дистрибуирани до продавницата за тутун.

Истражителите се уште ја бараат картичката за игри.

Извор: slobodenpecat.mk АП

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds