Итна средба на лидерите на владејачката коалиција во Бугарија

Итна средба на лидерите на владејачката коалиција во Бугарија

Лидерите на партиите од владејачката коалиција во Бугарија – „Продолжуваме со промената“, БСП и „Демократска Бугарија“ Кирил Петков, Асен Василев, Корнелија Нинова, Христо Иванов и Атанас Атанасов вечерва ќе имаат итна коалициска средба.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, средбата ќе се одржи во 19 часот (по бугарско време) во Советот на министри на Бугарија.

На средбата ќе се разговара за програмата на Бугарската социјалистичка партија, која е носител на третиот (последен) мандат за формирање на евентуална нова бугарска влада. Лидерите на трите партии ќе разговараат и за шансите за формирање влада откако Слави Трифонов ја повлече партијата „Има таков народ“ од преговорите.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds