ИЗБРАНА НАЈГРДАТА БОЈА НА СВЕТОТ: Експертите велат дека ги поврзува луѓето со смрт и нечистотија, што мислите вие?

ИЗБРАНА НАЈГРДАТА БОЈА НА СВЕТОТ: Експертите велат дека ги поврзува луѓето со смрт и нечистотија, што мислите вие?

Бојата наречена Pantone 488 C се смета за најгрдата боја во светот. Се опишува како „смрт“, „нечистотија“ и „катран“, но оваа грда сенка има важна задача – да ги одврати луѓето од пушење.

Pantone 448 C е боја која може да се опише како сиво-темно кафеава, а ја нарекуваат и непроѕирно „couché“, а во 2016 година, по три месеци проучување и неколку студии спроведени од агенцијата GfK, заклучено е дека оваа боја е толку одвратна што може да ги одврати луѓето од пушење.

– Тоа ги потсетува луѓето на смрт и нечистотија. Никој немаше позитивни коментари за тоа, објасни тогаш за британските медиуми Викторија Пар, која го водела истражувањето. Истражувањето било нарачано од австралиската влада, која барала поодвратна боја за пакувањето на тутунските производи.

Другите земји, како Велика Британија, Ирска и Франција, набрзо го следеа примерот на Австралија и ставија иста боја на тутунските производи.

This colour – Pantone 448 C – is considered to be the ugliest in the world.

When the Australian Department of Health referred to it as “olive green”, the Australian Olive Association complained that this denigrated olives.

(Image: علاء; CC BY-SA.) pic.twitter.com/WVSyPFFpIz

— Quite Interesting (@qikipedia) January 27, 2022

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy