ИЗГУБЕТЕ ВИШОК КИЛОГРАМИ БЕЗ ПРОБЛЕМ: Викенд диетата во моментов е најпопуларна, а ова е МЕНИТО!

ИЗГУБЕТЕ ВИШОК КИЛОГРАМИ БЕЗ ПРОБЛЕМ: Викенд диетата во моментов е најпопуларна, а ова е МЕНИТО!

Ако сакате да изгубите неколку вишок килограми и брзо да направите видлив резултат, ова е идеален начин да го направите тоа.

Овој принцип на исхрана го создал д-р Мајкл Мозли, а за кратко време станал многу популарен кај жените. Диетата се нарекува диета за викенд или принцип 5:2. Ова е, всушност, диета која дава резултати брзо, а не бара прекумерна жртва.

Кои се правилата на диетата 5: 2?

Методот на д-р Мозли не предвидува никакви забрани или строги правила. Вообичаената диета и оброците на кои сте веќе навикнати се дозволени пет дена во неделата, а само два дена (најдобро би било да е викенд) треба да го ограничат внесот на калории. Оваа граница подразбира внесување на 500 калории во тие два дена.

Периодични ограничувања во исхраната и драстично помал внес на калории поттикнуваат слабеење со минимален стрес на организмот. Ова значи дека ќе изгубите тежина со умерено темпо, но без страв дека ќе се вратат кога ќе ја прекинете оваа диета.

Во просек, оваа диета губи еден килограм неделно, но ако воведете физичка активност три пати неделно, може да изгубите до три килограми во рок од седум дена.

План за исхрана за работни денови:

Јадете како и обично овие денови, ни повеќе ни помалку. Ако додадете повеќе зеленчук и протеини во вашата исхрана, тоа дефинитивно ќе го забрза процесот на слабеење и ќе имате само корист. Важно е да запомните дека не сте на диета овие пет дена многу е полесно да се придржувате кон навиките на јадење кога знаете дека нема забрани.

План за оброци за викенд:

Лекарот нагласува дека во текот на овие два дена, калориите не треба да надминуваат 500 (600 калории за мажи).

Тоа згледа вака: 200 калории за појадок и 150 за ручек и вечера.

Појадок: Омлет од 2 јајца, многу зеленчук и лажица немасно сирење.

Ручек: Парче пилешко бело месо, салата и парче интегрален леб

Вечера: Рибино филе, салата, парче интегрален леб

Ако се чувствувате гладни навечер, можете да испиете чаша јогурт со ниска масленост.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds