Израел именуваше амбасадорка во Турција по договорот за нормализација на односите

Израел именуваше амбасадорка во Турција по договорот за нормализација на односите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги прими акредитивните писма на новата амбасадорка на Израел во Турција, Ирит Лилијан.

Досега Лилијан беше вршител на работите на Израел во Анкара од јануари 2021 година, и ова претставува голем чекор кон нормализирање на односите меѓу двете земји по четири години.

По победата на Бенјамин Нетанјаху на изборите минатиот месец, тој и Ердоган се договорија „да работат заедно за да создадат нова ера во односите поради почитување на заедничките интереси“.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy