Израелската полиција застрела глув Палестинец во Ерусалим

Израелската полиција застрела глув Палестинец во Ерусалим

Израелските сили застрелале и повредиле глув Палестинец на воен контролен пункт во Ерусалим, соопшти израелската полиција, пренесува „Хаарец“.

Според извештајот, 60-годишниот Палестинец бил застрелан и ранет денеска од припадници на израелска приватна компанија за обезбедување на контролниот пункт „Каландија“, премин помеѓу Ерусалим и северниот дел на Западниот Брег, неколку часа по друг инцидент со пукање во Витлеем.

Според изјавата на граничната полиција во Израел, 60-годишник се приближил до контролниот пункт пеш во лентата резервирана за возила. Човекот не одговорил на повиците да застане, а обезбедувањето го застрелало во долните екстремитети. Тие тогаш сфатиле дека човекот има хендикеп и не може да слуша или комуницира.

Според изјавата, Палестинецот се здобил со полесни повреди и е хоспитализиран.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds