Извршени контроли, угостителските објекти и казина ги почитуваат препораките

Извршени контроли, угостителските објекти и казина ги почитуваат препораките

Полициски службеници на Секторите за внатрешни работи во Охрид и Куманово, во соработка со Државниот пазарен инспекторат, вчера попладне, спроведоа акциски контроли за почитување на одлуката на Владата која се однесува на работењето на угостителските објекти, казината и обложувалниците.

Полициските службеници од СВР Куманово, на територија на општина Куманово спроведоа контроли во 40 угостителски објекти, полициски службеници од СВР Охрид на територија на општина Струга спроведоа контроли во вкупно 23 угостителски објекти, 5 казина и 4 спортски обложувалници и на територија на општина Кичево спроведоа контроли на 60 угостителски објекти, 8 казина и 12 обложувалници. Кај ниту еден од контролираните објекти не е констатирано отстапување при спроведување на одлуката на Владата.

Од СВР Охрид со апел ираме до граѓаните да ги почитуваат одлуките и препораките донесени од страна на Владата, а сите отстапки поврзани со оваа и останатите одлуки на Владата, а кои повлекуваат кривична одговорност да ги пријавуваат на телефонскиот број 192.

Извор:OhridNews

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds