Јадете ја пред секој оброк и желбата за слатки ќе исчезне: Салата која ги топи килограмите и изобилува со витамини и минерали

Јадете ја пред секој оброк и желбата за слатки ќе исчезне: Салата која ги топи килограмите и изобилува со витамини и минерали

Најголемиот проблем на патот до витката линија се нападите на глад кои се појавуваат кога ќе се одлучиме за посебен и здрав режим на исхрана.

За да не ви се случува тоа, вклучете ја оваа салата во исхраната која се состои од 3 намирници: морков, црвена зелка и бела рдоква (дајкон).

Подготовката е многу едноставна – изрендајте ги сите состојки, измешајте ги и салатата е готова.

Јадете ја неколку пати во текот на денот. Секогаш кога ќе почувствувате потреба за храна, наместо по слатки, посегнете по оваа салата. Доколку желудникот ви е секогаш полн, постои помала веројатност дека ќе имате потреба од храна што дебелее.

Секоја од состојките на салатата содржат голема количина на влакна растворувачи кои го врзуваат холестеролот, а потоа му помагаат на телото да го исфрли како отпад.

Овој зеленчук содржи железо кое му е неопходно на организмот за да можете да бидете активни, а воедно содржи и доволно хранливи состојки поради кои ќе бидете сити.

Кога ќе почнете да ја јадете оваа салата, ќе забележите дека ќе внесувате помалку храна во текот на денот, па килограмите брзо ќе почнат да се топат. Со оглед на количината на витамини што ја содржи, таа ќе ви помогне и во зачувувањето на здравјето.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds