Јужна Кореја ќе ги подобри одбранбените системи за да одговори на повредите на нејзиниот воздушен простор

Јужна Кореја ќе ги подобри одбранбените системи за да одговори на повредите на нејзиниот воздушен простор

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол нареди подобрување на одбранбените системи за да реагираат на објекти што го нарушуваат воздушниот простор на земјата.

Објавувањето на таа одлука доаѓа неколку дена откако пет севернокорејски беспилотни летала ја преминаа границата на земјата.

Претседателот побара мерки за подобрување на системите за одговор за време на посетата на Агенцијата за развој на одбраната за тестирање на способноста на Јужна Кореја да открива и пресретнува беспилотни летала истрелани од Пјонгјанг.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy