Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Како најчесто може да ги исчистите дамките од пот на белата облека?
Одговорот се наоѓа на Facebook страницата на британската „кралица на хигиената“ Софи Хинчлиф. Според нејзина обожавателка, тајната комбинација за лесно отстранување на жолтите дамки се средство за миење садови (бидејќи ефикасно ги отстранува маснотиите) измешано со сода бикарбона и хидроген пероксид.
„Во сад измешајте сјај и хидроген пероксид, во размер 1:2. Нанесете ја смесата на жолтите дамки, а потоа посипете со сода бикарбона. Ако сакате, веднаш може да додадете сода на смесата и така со трите состојки да направите сопствено средство за чистење со кое ќе ги третирате ваквите дамки. Потоа, местата каде е нанесено средството нежно исчистете го со четка за чистење или со четка за миење заби. Оставете така да постои еден час, а потоа исперете“, советува таа.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy