Ким им забрани на граѓаните на Северна Кореја да носат кожени палта за да не го имитираат

Ким им забрани на граѓаните на Северна Кореја да носат кожени палта за да не го имитираат

Северна Кореја им забрани на граѓаните да носат кожени палта, откако тој моден детаљ стана омилен на лидерот на земјата, Ким Џонг-ун.

Ким за првпат облече кожен капут во 2019 година, а оттогаш тој дел од облеката стана популарен меѓу елитата на Северна Кореја која сакаше да ја покаже својата лојалност кон лидерот, објави „Дејли мејл“.

Неодамна, сепак, имитациите станаа сè почести и „модна полиција“ беше испратена да ги затвора продавниците што продаваат кожени палта и да ги тргне од луѓето на улица, поради загриженоста дека овие „фалсификати“ би можеле да го направат изгледот на Ким евтин и да го поткопаат авторитетот.

Полицијата вели дека носењето капут со цел да се изгледа како лидер е „несоодветен тренд“ што го оспорува авторитетот на Ким. Владата ѝ порача на јавноста да не носи кожени палта, бидејќи тоа е дел од партиската директива, да се одлучи кој може да ги носи, изјави неименуван извор за Радио Азија фри член.

Слични верзии на палтото на Ким почнаа да се појавуваат во септември оваа година, кога трговијата меѓу Кина и Северна Кореја неофицијално повторно беше отворена, по пауза од пандемијата.

Ова им овозможи на трговците да почнат да набавуваат синтетичка кожа и вистински палта.

Радио „Слободна Азија“ тврди дека имало увид во увозните документи од претходните месеци од кои се гледа дека се увезени десетици метри материјал за шиење на моделот на палтото кое го носи севернокорејскиот лидер

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds