Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли.

– Коронавирусот ги преминува границите, затоа се потребни обединети напори на меѓународната заедница. Во оваа борба за јавно здравје, најважно е меѓусебното разбирање, довербата и поддршката преку границите – вели Ванг по разговорот со германскиот министер за надворешни работи, Хаик Мас, во Минхен, Тас.

Досега, од коронавирусот има предизвикано предвремена смрт кај 1.383 лица, а има заразено 64.435 лица ширум светот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds