Кина постепено ќе го зголемува бројот на патнички чартер летови

Кина постепено ќе го зголемува бројот на патнички чартер летови

Кина постепено ќе го зголемува бројот на дозволи за меѓународни патнички чартер летови на кинески и странски авиокомпании, соопшти денеска кинеската Управа за цивилно воздухопловство.

Во соопштението се додава дека до есен 2023 година, Кина целосно ќе ги врати процедурите и условите за летање во државата како пред пандемијата со Ковид-19.

Кина почна да ги олабавува своите строги политики за нулта ковид и заклучување кон крајот на ноември, под притисок на уличните протести во Пекинг и некои други кинески градови.

Здравствените експерти се согласуваат во проценките дека Кина во наредните месеци ја очекува бран новозаболени и починати од коронавирусот, пред се меѓу постарата популација. (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy