Ќофтиња во сос од павлака!

Ќофтиња во сос од павлака!

Ќофтиња на малку поинаков начин

Состојки:
 • 500 г мелено месо
 • 1 јајце
 • 5 чешниња лук
 • 2 лажици презла
 • половина врзоп магдонос
 • сол, бибер

За сосот:

 • 400 г павлака
 • 2 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица брашно
 • 200 мл вода
 • сол, бибер
Приготвување:

Во чинија ставете месо, јајце, ситно сечкан лук, брашно, зачини, презла и сечкан магдонос, па сето тоа промешајте го додека се соедини убаво. Навлажнете ги рацете за да не ви се лепи месото, па формирајте ќофтиња.

Загрејте го тавчето и намрсете го, па ставете ги ќофтињата да се пржат на тивок оган. Превртувајте ги повремено.

Во меѓувреме, пригответе го сосот. Исечкајте кромид и лук, па динстајте ги на малку масло додека омекнат, а потоа додајте брашно и мешајте додека исчезнат сите грутки.

Сипете вода и постојано мешајте за да не ви загори сосот.

Сипете павлака, а потоа додајте ги ќофтињата, намалете ја температурата и оставете го сето тоа да се крчка заедно 5 минути.

По желба, украсете ги со ситно сечкан магдонос.

Добар апетит!

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds