Комарците ве касаат по целото тело? Еве 5 домашни трикови кои веднаш го ублажуваат чешањето

Комарците ве касаат по целото тело? Еве 5 домашни трикови кои веднаш го ублажуваат чешањето

Немојте да го чешате местото на убодот бидејќи така ја продолжувате агонијата. Посегнете по овие природни третмани.

Паста за заби
Истражувањата докажаа дека тоа не е мит. Состојките на пастата за заби имаат антибактериски, антиинфламаторно дејство и ослободуваат од болка. Затоа, слободно исцедете мала количина на убодот од комарците.

Аспирин
За таа цел, не треба да го голтате аспиринот, туку да го смачкате и да го измешате со вода за да создадете паста. Овој трик ги намалува чешањето и иритацијата.

Мраз
Мразот е одличен за намалување на отокот и воспалението. Завиткате ја коцката мраз во хартиена крпа и држете ја на местото на убодот 20 минути додека не се стопи. Важно е да не ставате мраз директно на кожата за да не добиете „изгореници“ од мразот.

Мед
Медот има бројни лековити својства; делува антибактериски и антиинфламаторно. Ставете мала количина на меурите за пункција. Не само што медот ќе го намали отокот, туку и ќе ве спречи да гребете.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds