Кон:Нема да ни помогнат ни 10 дена тотално затварање- во Србија заострување на мерките

Кон:Нема да ни помогнат ни 10 дена тотално затварање- во Србија заострување на мерките

Новата седница на Кризниот штаб за борба против вирусот корона во Србија, најавена за денес, нема да се одржи.

Владата на Србија денес ќе донесе нови мерки, кои беа договорени претходниот ден за време на консултациите со медицинскиот дел на Кризниот штаб за борба против вирусот корона, дознава Танјуг од Владата на Србија.

Премиерката Ана Брнабиќ вчера се состана со медицинскиот дел од Кризниот штаб, а претходно најави дека „сигурно ќе има заострување на мерките“.

  – Но, ќе видиме што е можно да се направи и што е најпаметно – рече вчера Брнабиќ.

Викенд мерките не се доволни?

Епидемиологот Предраг Кон синоќа рече дека за време на консултациите со медицинскиот дел од Кризниот штаб со премиерката Брнабиќ, останува на ставот дека епидемиолошките мерки мора да се заострат, и за тоа што ќе се реши денес или во наредните денови .

Кон повтори дека мерките воведени за викендот не се доволни за намалување на стапката на инфекција и дека медицинскиот дел од Кризниот штаб вели дека тие не се доволни и дека се козметички.

Затворање 14 дена

И ако првично професијата зборуваше за затварање од една недела, а потоа и 10 дена, сега, поради целата епидемиолошка состојба, се вели минимум 14 дена.

Д-р Кон изјави дека минимумот за „затворање“ или времето за кое треба да се намалат контактите, со цел да се намали бројот на заразени лица, сега веќе не е 10 дена, туку 14 дена.

„Тоа е минималното време што ќе биде потребно за да се намали вирусот“, рече Кон.

Тој смета дека мора да се преземат строги мерки за да се спречи понатамошно ширење на вирусот.

Нема идеална мерка?

Министерот за труд, вработување, бранители и социјални работи и член на кризниот штаб Дарија Кисиќ Тепавчевиќ вчера изјави дека ниту една држава не може да донесе мерки што ќе бидат толку ефикасни за да се спречи масовна инфекција доколку секој поединец не постапи одговорно и свесно.

Таа рече дека секој мора да го ограничи движењето за себе и да го намали ризикот.

– Нема идеална мерка. Можевме да живееме нормално или релативно нормално ако сите се придржуваат кон превентивни мерки – нагласи д-р Кисиќ Тепавчевиќ.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds