Корона забава се претворила во стампедо: Американски студени го окупирале Мајами, плажите никогаш пополни

Корона забава се претворила во стампедо: Американски студени го окупирале Мајами, плажите никогаш пополни

Американскиот град Мајами на Флорида, познат е како туристичка дестинација, посебно во текот на студентските пролетни празници, благодарение на песочните плажи и тропската клима.

Така оваа година, и покрај пандемијата, илјадници млади луѓе го преплавиле овој град на атлантскиот брег, целосно игнорирајќи ги мерките за социјално дистанцирање, и известувајќи ги локалните жители дека имаат избор “одговорно да се одморат или да бидат уапсени”.

Од градот доаѓаат прилично надреални снимки, барем во контекст на пандемијата која однела повеќе од половина милион животи во САД – улиците се преполни со млади луѓе, кои шетаат без маски, се забавуваат, пијат и танцуваат на кровови на автомобили.

Потоа почнале да се појавуваат сосема поинакви снимки – полицијата со солзавец растурала групи од учесници на забави, предизвикувајќи стампедо.

Градските власти биле принудени да воведат полициски час и да прогласат вонредна состојба, а градоначалникот Ден Гелбер рекол дека илјадници посетители во градот донеле хаос и неред.

“Изгледа како рок концерт. Ако дојдете тука да бидете луди, одете на некое друго место”, рекол Гелбер за “CNN”.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds