Кошаркарката Бритни Грајнер ослободена од руски затвор, во размена на затвореници излегува и “трговецот на смртта“

Кошаркарката Бритни Грајнер ослободена од руски затвор, во размена на затвореници излегува и “трговецот на смртта“

Американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер е ослободена од рускиот притвор поради размена на затвореници за осудениот руски трговец со оружје Виктор Боут, изјави извор за Си-Ен-Ен.

Грајнер беше осуден на девет години зад решетки во Русија, откако беше обвинета за поседување дрога. Двократната олимписка освојувачка на златен медал и шампионка беше уапсена на 17 февруари, една недела пред Русија да испрати војници во Украина, на московскиот аеродром со со масло од канабис, кое е забрането во Русија.

Претседателот Џо Бајден пред малку објави на Твитер дека зборувал со Грајнер, дека таа е безбедно и е во авион на пат за дома во САД.

Познат како „трговец на смртта“, Боут беше еден од најбараните луѓе во светот пред неговото апсење во 2008 година под повеќе обвиненија поврзани со трговија со оружје.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy