Косово делумно ја укина таксата за увоз од Србија и БиХ

Косово делумно ја укина таксата за увоз од Србија и БиХ

Косовскиот премиер Албин Курти синоќа објави дека неговата влада одлучи делумно да ја укине таксата од 100 насто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина, со цел да се деблокира дијалогот со Белград, јави МИА од Приштина. Одлуката се однесува на увозот на суровини од двете држави и стапува во сила на 15 март, информира Курти, порачувајќи дека очекува соодветна реакција и од Србија.

„Ова е знак на готовност за економски и трговски договор со Србија. Ја повикуваме Србија да даде гаранции дека ќе ја прекине кампањата за повлекување на признавањата на Косово“, изјави Курти.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds