Кривична пријава за жителка на Радожда, без соодветна документација изградила викенд куќа

Кривична пријава за жителка на Радожда, без соодветна документација изградила викенд куќа

– ОВР Струга поднесе кривична пријава против 74-годишната жителка. од струшкото село Радожда, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“.

– Таа, во текот на 2020 година како инвеститор, на катарстарска парцела во селото, без соодветна документација изградила викенд куќа. Од извршениот инспекциски надзор донесено е решение за отстранување на нелегалната градба, информираат од СВР Охрид. (Крај)

извор: СВР Охрид

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds