Кривична за лице од струшки кој на Facebook објавил пишан материјал кој помага, промовира и поттикнува омраза, дискриминација и насилство

Кривична за лице од струшки кој на Facebook објавил пишан материјал кој помага, промовира и поттикнува омраза, дискриминација и насилство

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 51-годишниот М.К. од струшкото село Џепин, поради постоење основи на сомнение дека сторил казнено дело „ширење на расиситички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

-Тој, на својот Facebook профил, објавил пишан материјал кој помага, промовира и поттикнува омраза, дискриминација и насилство, информираат од СВР Охрид.

извор: СВР Охрид

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds