Курти во Прага ја поднесе апликацијата на Косово за членство во ЕУ

Курти во Прага ја поднесе апликацијата на Косово за членство во ЕУ

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Прага ја поднесе апликацијата на Косово за членство во Европската унија и изрази надеж дека за девет години државата ќе влезе во ЕУ.

„Сакаме да се доближиме до членството преку трансформација со постигнување напредок во економијата и сите потребни реформи, изјави Курти на прес-конференција со чешкиот министер за европски прашања Микулаш Бек.

Курти рече дека Косово аплицира за членство, „решено да ги сподели европските вредности како што се слободата, демократијата, човековите права и владеењето на правото“.

-Просечното чекање беше девет години. Реално е Косово да го достигне тој просек, рече Курти.

Чешкиот министер Бек рече дека барањето на Косово за членство исполнува еден од приоритетите на чешката надворешна и европска политика за проширување на ЕУ во земјите од Западен Балкан.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy