Лајчак: Да не се дозволи ситуацијата повторно да влезе во криза

Лајчак: Да не се дозволи ситуацијата повторно да влезе во криза

Нивото на недоверба меѓу двете страни е повисоко од кога било досега, тензиите се уште се високи, но важно е лидерите во Белград и Приштина да почнат да создаваат атмосфера погодна за продуктивни разговори за нормализација на односите, изјави претставникот на Европската унија за дијалог, Мирослав Лајчак.

Тој за „Политико“ вели дека она што сега е навистина важно е да не се дозволи ситуацијата да се претвори во нова криза. Лајчак посочи дека рокот во март има за цел да укаже на сериозноста на постигнување договор.

„Се надевам дека за една недела нема да се соочиме со нова криза – или можеме да заборавиме на нормализацијата“, посочи тој.

Лајчак смета дека сегашниот тајминг е идеален за изнаоѓање решение, а доколку се пропушти моментот, спорот може да се одолговлекува со децении.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy