Лавина во Словенија: Тројца загинаа, еден е тешко повреден

Лавина во Словенија: Тројца загинаа, еден е тешко повреден

Тројца планинари загинаа, а еден е тешко повреден во лавини при искачување на планината Сторчиќ на Алпите Камник-Савиња, околу 50 километри северозападно од Љубjана.

Најпрво, од лизгање на земјиште околу 10:30 часот на северната карпа на планината Сторчиќ, на 2132 метри надморска височина, беа затрупани двајца алпинисти кои им подлегнаа на повредите.

Снегот закопа уште двајца планинари до половината, кои останаа неповредени и ги информираа спасувачките служби за несреќата.

За време на операцијата за спасување започнала уште една лавина, закопувајќи уште двајца планинари, од кои едниот им подлегнал на повредите, додека другиот е тешко повреден.

Двајца припадници на службата за спасување се повредени при повлекување од местото на свлечиштето.

Полициските и спасувачките служби предупредуваат дека во овие услови тие „апсолутно“ не советуваат да одат на планина затоа што временските услови и количината на снежни врнежи ги прават ваквите вложувања крајно тешки и опасни.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds