Леброн Џејмс потпиша со Лејкерси 97 милиони за две години

Леброн Џејмс потпиша со Лејкерси 97 милиони за две години

Еден од најдобрите кошаркари во поновата историја во НБА лигата, Леброн Џејмс се договори за нов договор со ЛА Лејкерс, вреден 97 милиони долари за две години.

Договорот вклучува и опција и за трета година, односно сезоната 2024/25. Висината на договорот може да скокне на 111 милиони долари доколку се зголеми селери капот од 2023 година, објави новинарот на „ЕСПН“, Адријан Војнаровски.

Триесет и седумгодишниот Леброн минатата сезона имаше просек од 30,3 поени, 8,2 скока и 6,2 асистенции по натпревар, но неговите Лејкерси не успеаја да се пласираат во плејофот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy