Либан истрела шест ракети кон Израел

Либан истрела шест ракети кон Израел

Шест ракети беа истрелани од јужен Либан (south Lebanon) кон Израел (Israel) синоќа, кои паднеле на либанската страна на границата, соопшти израелската армија, пишува, „Lebanon MTV“, пренесува „Dubai-Portal“.

„Штотуку беа истрелани шест ракети од Либан (Lebanon) кон северен Израел (north Israel), сите паднаа во Либан“, објави израелската армија на „Твитер“ („Twitter“).

„Како одговор, Израел (Israel) возврати“, соопштува израелската армија

Израелскиот весник „Хаарец“ („Haaretz“), соопшти дека жителите на северниот израелски град Мисгав (Misgav) добиле упатства да останат во своите куќи, откако во тие предели се слушнале звуци на експлозии.

Либанската МТВ соопшти дека се истрелани три ракети од регионот Аркуб (Arqoub) во јужен Либан (south Lebanon) кон Израел (Israel). Минатата недела беа лансирани ракети и од јужен Либан, но израелската армија соопшти дека завршиле во морето.

Првиот ракетен напад, започнат надвор од Тир (Tyre), и се припишува на палестинска вооружена група со седиште во бегалскиот камп Рашидија близу крајбрежниот либански град.

Претходно, либанската Национална новинска агенција (NNA) објави дека израелската армија истрелала ракети над пограничниот либански град Маис ал-Џабал (Mays al-Jabal).

„Lebanon MTV“

„Dubai-Portal“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds