Ловоров лист и мед: Комбинација со која за 5 дена исчезнуваат сите болки во коските и зглобовите

Ловоров лист и мед: Комбинација со која за 5 дена исчезнуваат сите болки во коските и зглобовите

Ловоровиот лист е богат со хранливи материи – тој содржи фитостерол, линалол, есенцијални масла, танини, камфор и киселини.

Накратко, ловоровиот лист е богат производ кој му помага на телото да ги надомести елементите кои му недостасуваат. Комбинацијата од мед и лист од ловор само ги зголемува неговите лековити својства бидејќи медот изобилува со корисни витамини и микроелементи. 

Комбинацијата од мед и ловоров лист помага во ублажување на болката во зглобовите бидејќи го отстранува вишокот соли од организмот.

Како да го направите овој народен лек?

Користете едно пакување ловоров лист и 3 лажички мед. Ставете го ловоровиот лист во сад, додајте околу 1,5 литар вода и оставете да отстои 20 до 30 минути. Потоа, ставете го садот на тивок оган и оставете водата да се загрее, а потоа да врие 5 минути.

Вака добиениот чај ладете го на собна температура околу 40 минути. Извадете ги листовите и додајте 3 лажички природен мед. Чајот се консумира секој ден по третина шолја и тоа во рок од 5 дена. По петтиот ден направете пауза од 3 недели.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds